10 Dub Recenze knihy
Marek Zákopčan: Skutečný příběh člena světové sekty.
Příběhy založené na životních zkušenostech se v současnosti těší poměrně velkou oblibou na straně čtenářů. Někdo je vnímá jako možnost, jak blíže poznat různé oblasti společnosti, jiní v nich zase vidí příležitost poučit se z cizích chyb a vyvarovat se jich při vlastním jednání. Drtivá většina těchto příběhů pochází ze zahraničí a podléhá trendu návratů ke druhé světové válce. Občas se však na knižních pultech objeví i vlaštovky zvěstující zcela odlišný obsah. Mezi ně patří i novinka Se slonem na ramenou. Autobiografický román Slováka Dušana Štrause, který strávil v celosvětově známé sektě neuvěřitelných třiadvacet let, vyjde zanedlouho pod hlavičkou vydavatelství Ikar a vy se už nyní můžete těšit na autentický náhled do zákulisí praktik Sri Chinmoya.
„Temná minulost už skončila, byla nenávratně pryč. Už nenaplňoval svou vnitřní nádobu nečistotou. Naopak, musel ji udržovat v čistém vědomí, aby ji naplnil Guruovým světlem. Jen tak mohl učinit ve svém životě skutečný pokrok. V knize „Průvodce pro žáky“ nalistoval část „Jak se stýkat s nežádoucími lidmi“. Tam to stálo černé na bílém. Musel se vzdálit od nepřátelských sil, nečistých lidí, k nimž, jak se ráno přesvědčil, jeho manželka určitě patřila. Jinak ho stáhne dolů a bude zase tam, kde byl vždy. Nešťastný a nespokojený.“
Sekta absolutně ovládá duchovní směřování hrdiny na úkor zanedbávání rodiny.
Děj začíná zhurta, in medias res. Třicátníka Viktora Pergera poznáváme jako člena sekty naprosto ovládající jeho duchovní směřování. Tam to však přirozeně nekončí, jak nás přesvědčí reakce Viktorovy manželky Libuše, důležitá a nedílná součást celého příběhu. Právě na základě partnerského soužití (či spíše jeho pokulhávání) Dušan Štraus demonstruje sílu kultu a jeho schopnost dokonale ovládnout myšlení svých členů. Pomalým, ale intenzivním příklonem k heslům a učení sekty trpí vedle nevědomého jedince i jeho nejbližší. Libuše zpočátku nevidí v manželově zanícení pro meditaci spojenou s aktivním sportováním hrozbu, osobnostní růst je přece vítaným životním prvkem. Když si však Centrum vyžaduje Viktorovu naprostou pozornost a zanedbává pro něj i ženu a syna, začíná získávat domácnost Pergerových první vážné trhliny. Cesta, na kterou Viktor nastoupil, je však příliš lákavá a zaznamenal na ní příliš velké úspěchy na to, aby z ní sjel kvůli osobě, která ho chce – podle jeho vnímání – připravit o čistotu duše. Postupně se totiž vypracoval do vedoucí funkce žáků Sri Chinmoya na Slovensku, stal se ředitelem duchovního podniku Madadal a dokonce se významnou měrou podílel na pořádání setkání svého Gurua Sri Chinmoya s předními osobnostmi. Mezi nimi vyčnívá především někdejší prezident Michal Kováč, neméně zajímavá je i úsilí dostat Gurua na seznam umělců nominovaných na Nobelovu cenu.
Praktiky a způsoby získávání stoupenců po celém světě.
Přiznám se, že o Sri Chinmoyovi a jeho přímo zarážejícím ohlasu jsem se dozvěděl poprvé až díky titulu Se slonem na zádech. Zřejmě i proto, že Guru je už patnáct let po smrti a udržet v povědomí jeho učení je bez přítomnosti samotného Mistra prakticky nemožné. O to poutavější pro mě bylo poznávání praktik a způsobů získávání stoupenců po celém světě – od USA přes Evropu až po Asii. Centra v různých městech sdružovala obchodníky, politiky, umělce a množství dalších profesí bez ohledu na jejich původ či vyznání. Dušan Štraus patřil mezi silně oddané bývalé členy kultu, ale na druhé straně jeho román není jen obyčejným převyprávěním jeho působení. Autor chytře pracuje s kompozicí i střídáním časových linií. Retrospektivní náhledy do minulosti objasňují rovinu ze současnosti a nejednou vytvářejí funkční kontrast. Díky tomu získává děj na komplexnosti a přiměřeně zobrazuje vývoj postavy během dvou dekád.
„Když už seděli u čaje (pouze Viktor neodolal a požádal o kávu), bývalý prezident si prostudoval brožurku. Nastalo hrobové ticho nabité očekáváním. Viktor měl možnost prohlédnout si fotografie na stěnách pracovny. Na všech byl Michal Kováč s hlavami různých států, ale také s papežem Janem Pavlem II. Ale proč nikde nevisí fotka s Guruem, s duchovní osobností světového formátu? Ostatní mu přece nesahali ani po paty! Bývalého prezidenta možná ovlivnily nelichotivé články v médiích.“
Manipulativní praktiky sekty z první ruky.
Kniha je jedinečná právě pro zobrazení manipulativních praktik sekty z první ruky. V ději natrefíte na pestrou paletu charakterů, přičemž u každého člena a členky Centra můžete vytušit určitý důvod, proč podlehli vábení pěkných slov o lepším duchovním životě. Aby si Guru udržel mezi svými žáky poslušnost, museli dodržovat přísná pravidla, zahrnující mimo jiné i zřeknutí se tělesných požitků. Dušan Štraus však přesto přes své alter ego Viktora bez příkras hovoří také o vztazích uvnitř kultu, které vedly buď k „vyhazování“, nebo k frustrujícímu nucenému rozchodu a následnému trestu. Líbí se mi, že závěr knihy je zaměřen na Viktorovu snahu o návrat do normálního života. Kdo by si myslel, že to jde snadno a rychle, byl by na velkém omylu… Se slonem na ramenou je nevšední román, jaký na našem domácím trhu chyběl. Věřím, že čtenáři se díky němu nejen poučí či pobaví, ale snad pomůže otevřít oči i těm, kteří bohužel i dnes bojují s nejistotou a pochybnostmi a jsou náchylní svěřit se do rukou jakési vyšší moci.
Zdroj: https://marekzakopcan.blogspot.com/2022/03/skutecny-pribeh-clena-svetové-sekty.html
Marek Zákopčan (* 23. červen 1986, Banská Bystrica) je slovenský spisovatel. Patří k nejmladším autorům vydavatelství Ikar a vydal čtyři knižní publikace. Jeho tvorba má lehký styl a smysl pro napětí. Kromě práce na knihách, píše také recenze pro Knižní revue.
Marek Zákopčan redigoval knihu Se slonem na bedrech pro vydavatelství IKAR.