Vždyť socha nemůže nikomu ublížit

Když jsem se před 7 lety rozhodl ponořit více do tajů fotografie, aby se nakonec ze mě stal profesionální fotograf, byl jsem ještě členem sekty. Od té doby přeteklo v řece Vltavě hodně vody, a já můžu klidně a svobodně vyjádřit své přesvědčení shodné s titulkem článku: „Sekta Sri Chinmoye mi zničila život, jeho socha by na Kampě neměla stát.“

Přesně na mé narozeniny 12. srpna 2020 vyšel první ze série článků zaměřený na kampaň za postupné odstranění sochy Sri Chinmoya na Kampě v Praze. V úvodě dalšího článku redaktor Šeliga napsal:

„Dílo bylo v roce 2009 darováno Museu Kampa, to však tvrdí, že netušili, o koho jde. Meda Mládková byla podle Jiřího Pospíšila, který působí jako předseda správní rady Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových, navíc oklamána slovy, že se má jednat o sochu Buddhy. Po zjištění, že jde o sektáře, který se měl mimo jiné dopouštět také sexuálního zneužívání svých žaček, potvrdil Pospíšil, že muzeum pracuje na odstranění sochy.“

Ale socha nikomu přece nic nedělá. A přece.

„…V době, kdy to paní Meda podepisovala, tak jí nikdo neřekl, že se jedná o konkrétní osobu, aby mohla posoudit případnou kontroverzi,“ uvedl Pospíšil pro Echo24.

Šlo tedy opravdu o podvod ze strany sektářů nebo o lhostejnost kompetentních při schvalování?

„Zjišťuji si k tomu informace. Pokud zjistím, že je to konkrétní osoba s kontroverzní minulostí, tak budu tedy iniciovat její odstranění. Jako instituce s tím nechceme být nijak spojováni,“ dodal Pospíšil později. O soše nic netuší také pražská radní pro kulturu a památkovou péči Hana Třeštíková.

Zdálo se, že konečně po 11 letech se tento podvod dá na pravou míru.

Pan Pospíšil nesouhlasil s tím, aby byla instituce s podivnou sektou spojována. „Hned po našem rozhovoru (s deníkem Echo24) jsem volal dámě, která v České republice zastupuje tu společnost. Řekl jsem, že je to pro nás problém a že to chci odstranit… se zástupci autora sochy a sekty, jsem mluvil a řekl jsem jim, že nechci, aby Muzeum Kampa bylo vztahováno do nějakých ideologických sporů.“

Ale socha leží na pozemku Povodí Vltavy, který sice spravuje v pronájmu Muzeum Kampa, ale nebere zodpovědnost za její umístnění. A Státní podnik? Ten pouze posuzuje, zda socha zasahuje do odtoku Vltavy, nikoli kontroverznost díla.

Výsledkem jednání Nadace Mládkových v zastoupení panem Pospíšilem je, že socha v majetku nadace byla spolku vrácena, darovací smlouva zrušena a… pan Pospíšil neinicioval její odstranění. Výsledek?

„Ošklivá, zlatě se tvářící věc, zpodobňující člověka, který žádný zvláštní vztah k Praze neměl a veřejné připomínání si zjevně nezasloužil.“ Napsal v článku redaktor Echo24 Ondřej Štindla 25.08.2020 A dodává: „Umělecká hodnota té sochy je mizivá, že na to místo nepatří.“

A tak socha kontraverzního guru Sri Chinmoy zdobí Kampu dál.

Je dnes kontraverzní socha kontroverzního sektářského vůdce Sri Chinmoya na Kampě ještě pro někoho problém?

 

PS: Moji ilustrační fotku bych nazval: „Naučit se dívat se na svět vlastníma očima.“

Dušan Štraus

Zdroje:
https://echo24.cz/a/SJF8u/sekta-sri-chinmoye-mi-znicila-zivot-jeho-socha-by-na-kampe-nemela-stat
https://echo24.cz/a/S4LQT/pospisil-chce-z-kampy-odstranit-sochu-sektare-nevedeli-jsme-o-koho-jde
https://echo24.cz/a/S7qb4/loucime-se-s-guruem-radi
https://echo24.cz/a/SzB5t/odstraneni-sochy-kontroverzniho-sektare-sri-chinmoye-se-komplikuje